#Tėveliams

Mus skaito ir Kauno dienos skaitytojai!

 Tikriausiai niekas nesiginčys, kad vienas žmogus – tai ne krepšinio komanda; vienas pats su savim sumo imtynių eiti negali. Taip ir šeimoje – dviem žmonėms  tapus pora –  socialiniu vienetu –  prasideda komandinis žaidimas. Ir jau nuo pirmų santuokos dienų kyla problemos. Iš problemų, kaip didėjanti sniego gniūžtė, išauga konfliktai.

„Gyventi šeimoje – tai reiškia kasdien atlikti ne vieną žygdarbį, kuris vėliau bus apdovanotas (arba ne) ramybe ir emociniu bei fiziniu komfortu“, – sako psichologas, Kauno suaugusiųjų mokymo centro direktorius Tomas Lagūnavičius.

Nuotr. unsplah.com

Vienos šeimos į gyvenimiškus iššūkius reaguoja ramiau, kitos – emocionaliau. Vienos skiriasi, kitos – gyvena kartu. Tad kas gali padėti kurti prasmingus santykius ir juos išlaikyti? Kaip nuolat gerinti tarpusavio bendravimo kokybę? Psichologas brėžia šeimyninio gyvenimo orientyrus.

Žmogus gyvena keliose erdvėse: šeimos, laisvalaikio, darbo, mokymosi ir politinėje – socialinėje situacijoje. Kada kyla problemos nors vienoje iš jų arba, dar blogiau, keliose, ir tas problemas „atsinešame“ į šeimą (pvz., nuolat skundžiamės uošvienės priekabiavimu arba pavydžiais kolegomis; draugams guodžiamės, sutuoktinio elgesiu ir t.t.), partneriui ilgainiui pabosta. Tai sukelia įtampą namuose. Kyla konfliktai. Socialiniu – ekonominiu požiūriu galima išskirti kelias problemų grupes.

  1. Artimoji sritis – giminės. Jei artimi poros giminaičiai gyvena skirtingose kultūrinėse erdvėse ar socialinėse sąlygose negu šeima, o santykius su jaus palaikyti reikia, tai ir sutuoktiniams kyla konfliktų rizika (pvz., ką daryti, jei žmonos brolis ir vyras negali vienas kito pakęsti, o žmona savo brolį dievina?).
  2. Tolimoji sritis – draugai. Skirtingo mentaliteto, požiūrių, socialinių ratų vyro ir žmonos draugai taip pat įžiebia šeimyninius konfliktus (pvz., kiek ilgai vyras ir jo draugai norės lankyti su žmonos draugėmis menininkėmis spektaklius, jei jiems didžiausia laisvalaikio pramoga alus ir krepšinis?).
  3. Vidinė sritis – buvę, esami ar būsimi partneriai „ treti asmenys“. Nieko negali būti blogiau už tai, jei vyras /moteris pasakoja sutuoktiniui apie buvusias meiles. Bet dar blogiau, jei pradeda lyginti partnerį su buvusiasiais. Tokiu būdu sąmoningai ar nesąmoningai yra skatinamas pavydas. O pavydas visada sukelia agresiją (pvz., kai moteris koketuoja su kitais arba vyras nužiūrinėja ir dar garsiai aptarinėja gražias moterų kojytes…). Sutuoktiniai tai prilygina neištikimybei, nes žmogaus pasąmonė neskiria minčių nuo realybės.
  4. Intymioji sritis – kai nesuderinami intymūs veiksmai, seksualiniai poreikiai. Kai priešingi požiūriai susiduria už miegamojo durų, tada vyras ir žmona sunkiai adaptuojasi vienas prie kito. Ir jokia kamasutra čia nebepadeda. Tada prasideda partnerių už šeimos ribų paieškos. Ir pora išsiskiria.
  5. Šeimos laisvalaikis. Ateina laikas, kai sutuoktiniams pabosta visur ir visada vaikščioti „susikibus už rankučių“. Atsiranda asmeninės erdvės poreikis. Skirtingi kultūriniai ar socialiniai poreikiai taip pat lemia skirtingus norus poilsio metu (pvz., vyras aktyvus sportininkas ir atostogauja slidinėdamas kalnuose, o žmona karštos saulės ir jūros gerbėja nori vartytis ant smėlio ir gerai pasiilsi tik 5 žvaigždučių viešbutyje). Kaip suderinti praktiškai nesuderinamus poros atostogų planus, kad nesikankintų nei vienas, nei kitas?

Yra daugybė būdų ir metodų, kaip užglaistyti „aštrius kampus“, išlyginti skirtumus ir prisiderinti abiems pusėms su mažiausias nuostoliais kiekvienam. Svarbiausia, reikia žinoti problemų sritis, priežastis ir kaip tas priežastis pašalinti. Reikia noro ir kantrybės. Apie kitas šeimos „karo zonų“ sritis ir kaip jų išvengti bus rašoma II dalyje.

 

Tekstas: Rita Kaučikienė